Jdi na obsah Jdi na menu
 


Složení snusu a jeho typy

17. 1. 2011

Základní složení snusu

 Hlavními složkami jsou tabák, voda, sůl a uhličitan sodný. Doplňkové aromatické látky a konzervační látky. Aroma dodávají tabáku přírodní i syntetické látky. Jsou to látky schválené pro použití v potravinářském průmyslu. Aromatické sloučeniny jsou obvykle přidávány ve formě alkoholu. Většina alkoholu se odpaří během výroby, ponechá pouze stopové množství v snusu, takže nemějte strach, že by třeba řidiči nadýchali nějakou hladinku - to nehrozí ani při opravdu velké spotřebě snusu.

Nesmíme zapomenout na to, že toto jsou jen základní složky, které se vyskytují téměř ve všech tabácích, každý výrobce si přesné složení střeží jako oko v hlavě.

Typy snusu

Základní dělení je snus porcovaný a sypaný. Oba se dále dělí - porcovaný se dělí podle velikosti pytlíčků a zvlhčení na mini portion, portion, extra portion, long portion (seřazeno podle velikosti - dávky). U všech těchto porcí většinou existuje varianta white - má méně vlhkosti (normálně je obsah vody asi 50%, u varianty white se pohybuje kolem 20%)

Sypaný se také dělí a to hlavně podle hrubosti tabáku. Platí čím jemnější tím je vstřebávání nikotinu rychlejší, ale tomu úměrně kratší účinek. Hrubé snusy - "long snus" - mají pozvolnější nástup, ale zase déle vydrží. Tento typ bývý také více vlhčen než porcovaný snus (až 60% vody). Základní variantou sypaného snusu je lösscut snus (losecut).

portionsypany.jpg

 

 

 

                                                   sypaný  snus          jedna porce         porcovaný snus